پنج شنبه - 2019 ژانوِيه 17 - 11 جمادي الاول 1440 - 27 دي 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 205099
تاریخ انتشار : 1 فروردین 1396 19:26
تعداد بازدید : 317

مدرسه علمیه کریمه اهل بیت علیهم السلام

مساله اقتصادی ؛اولویت امروز ملت ایران

«هیهات از برگزار نشدن انتخابات»
🔴 رهبر انقلاب در حرم رضوی:


🔺امسال سال مهمی برای کشور است.هم به جهت نیاز کشور به یک تحرک مهم اقتصادی که ان شاالله مسئولان کشور به ان بیاندیشند و بپردازند و هم به جهت در پیش بودن انتخابات ریاست جمهوری و شورای شهر و روستا که در جای خود مهم است.

🔺در سال 95 با اینکه کشور درگیر مشکلات اقتصادی بود ولی ملت ایران خوش درخشید؛ از دو جهت؛ هم از جهت پایبندی به انقلاب که مظهر آن راهپیمایی 22 بهمن بود؛ جهت دوم پایبندی مردم به مسائل ایمانی و دینی بود.

🔺سال گذشته به گزارش مورد اطمینانی که از سراسر کشور در ماه رمضان، محرم و صفر و باقی مراسم دینی داده شور و حضور و دلبستگی مردم به مسائل ایمانی از همیشه بیشتر بود؛ هم در قضایای مربوط به انقلاب و هم در قضایای مربوط به مسائل دینی حضور مردم از همیشه بیشتر بود. این خیلی مهم است. از این جهت که اولا سمت و سوی حرکت ملت ایران را به رخ دوست و دشمن می کشد.

🔺نه راهپیمایی 22 بهمن مربوط به یک سلیقه سیاسی است و نه مراسم محرم و اعتکاف و راهپیمایی اربعین مربوط به یک سلیقه سیاسی است؛ مربوط به همه است.

🔺این نشان می دهد سمت و سوی ملت ایران مربوط به هر سلیقه سیاسی که باشند سمت و سوی انقلابی و دینی است.

🔺در طول سال ۹۵ حوادث تلخ وجود داشت که آخرین آن جان باختن آتش نشانان عزیز بود که فداکاری کردند.

🔺امسال هم ملت ایران هم باید اتحاد ملی خود را نشان بدهند و هم باید پایبندی خود به انقلاب و نظام و مباحث دینی را نشان بدهند و اثبات کنند و هم به رخ دوست و دشمن بکشند.

🔺به این مناسبت بحث امروز را در دو بحث انتخاب کردم: یک مساله اقتصاد است، که البته دور از اصطلاحات اهل فن آنچه که نیاز است مردم بدانند را عرض می کنم و در بحث دوم مطالبی را در زمینه انتخابات به عرض خواهم رساند.

🔺مساله اقتصاد مساله اولویت دار کشور است. نه فقط امسال، چندسال است که این مساله در راس مساله های اولویت دار کشور قرار دارد.

🔺اولویت امروز ملت ایران مساله اقتصادی است و مساله اول دشمنان جمهوری اسلامی هم مساله اقتصادی است. امروز برای اینکه دشمنان بتوانند اهداف خود را پیاده کنند دنبال راهکارهای اقتصادی و ضربه زدن است.

🔺هدف دشمن این است که با فشار اقتصادی ملت را نسبت به نظام اسلامی دلسرد و دلزده کند و بین ملت و نظام فاصله بیاندازد.

🔺البته عرض کنم که دشمن نادان بی دین سال هاست تلاش می کند اما موفق نشده و نخواهد شد.

🔺پیش از آنکه وارد بحث شوم لازم است دو نکته را بیان کنم: نکته اول؛ دشمن در تبلیغات وسیع خود تلاش می کند که کمبودهای معیشتی و اقتصادی کشور را به نظام اسلامی به جمهوری اسلامی نسبت بدهد. آنها می خواهند اینگونه القا کنند که نظام اسلامی قادر نیست مشکلات مردم را حل کنند و گره ها را بگشایند. این حرف ناشی از بغض و عداوت و کینه آن ها به نظام اسلامی و خلاف واقع است.

🔺خدماتی که نظام اسلامی به ایران و ملت ایران در این مدت کرده است یک خدمات برجسته و فوق العاده است. اگر این خدمات را با خدمات دوران طاغوت مقایسه کنیم مشخص خواهد شد که نظام اسلامی چه خدماتی عرضه کرده.

🔺بله ضعف هایی وجود دارد اما این ضعف ها ناشی از ضعف مدیریت ماست. گاهی در مدیرانی بودند که ضعف هایی داشتند.

🔺فهرست خدمات نظام اسلامی بسیار طولانی تر از این مواردی ست که عرض خواهم کرد. جمعیت کشور ما تقریبا دوبرابر شده است اما کارهایی که انجام شده دو برابر نیست، بسیار چشگیر است. در زیرساخت ها کارهای شده که حقیقتا در مقیاس کشورهای دیگر بسیار عظیم است. برای مثال راه های کشور ۶ برابر شده و ظرفیت بنادر کشور ۲۰ برابر شده. سدهای مخزنی کشور ۳۰ برابر شده. تولید برق کشور ۱۴ برابر شده است. صادرات غیرنفتی ۵۷ برابر شده. تولید محصولات پتروشیمی ۳۰ برابر، تولید محصولات فولادی ۱۵ برابر. این ها کارهای زیربنایی است.

🔺در زمینه علم و فناوری تعداد دانشجویان از اول انقلاب ۲۵ برابر و مقالات علمی ۱۶ برابر شده است.

🔺این ها هنر نظام اسلامی است.

🔺ضعف های زیادی هم وجود داشته که مربوط به مدیریت های ماست نه حرکت نظام اسلامی. بنده از این ضعف ها خبر دارم. ما هرجا یک مدیریت فعال انقلابی داشتیم کار پیش رفته؛ هرجا مدیریت های ضعیف، غیرانقلابی و بی حال داشتیم کارها کند شده است. باید مدیران تلاش را بیشتر کنند.

🔺اگر مدیریت در کشور متدین، انقلابی و کارآمد باشد همه مشکلات حل خواهد شد. ما مشکل غیرقابل حل نداریم.

🔺ما توانایی ها و استعدادهایمان بسیار زیاد است. وقتی می گوییم در آینده کارهایی انجام خواهد گرفت با تکیه به همین استعداد بالقوه است.

🔺ما جوانانی که در سن کار باشد، یعنی بین ۱۵ تا ۴۰ ساله، ۳۳ میلیون جوان داریم. یعنی یک کشور جوان که دارای توانایی است تا کار کند. از نظر اهل فن این حدفاصل سنی بهترین دوره برای کار است.

🔺اخیرا آماری به بنده دادند که معلوم شد ما در زمینه گاز در دنیا اول هستیم و هیچ کشوری اندازه ما گاز ندارد.

🔺این کشور کشور ثروت مندی ست و بیخود نیست که دشمنان چشم طمع به این کشور دوخته اند و می خواهند ان را زیر سلطه دربیاورند. البته این آرزوی همیشگی آنهاست و قطعا آن را به گور خواهند برد.

🔺ما برای کشورمان و برای ملتمان عظlت ملی می خواهیم، رفاه عمومی می خواهیم، امنیت ملی می خواهیم و….

🔺چگونه می شود این ها را بدست آورد؟ من عرض می کنم بدون اینکه کشور یک اقتصاد قوی داشته باشد این ها بدست نمی آید.

🔺نیازمان یک اقتصاد قوی و متکی به خود است که دستمان به سمت دیگران دراز نباشد؛ بتوانیم انتخاب کنیم، حرکت کنیم، بتوانیم روی قیمت نفت اثر بگذاریم، قدرت خرید مردم را بالا ببریم.

🔺این خواسته ها بدون اتحاد، بدون فرهنگ انقلابی، بدون مسئولان شجاع و فعال هم برآورده نخواهد شد.

🔺دوستان و مسئولان فعال در قوه مجریه و دیگر دستگاه ها برنامه ریزی هایی کرده و کارهایی در زمینه اقتصادی انجام دادند که خوب است لکن انچه امروز مقابل چشمانمان می بینیم خلاءهای بزرگی ست که یکی از آنها بیکاری ست، بخصوص بیکاری تحصیل کرده ها.

🔺مساله معیشت طبقه ضعیف مساله دیگر است. ما از وضع مردم از طریق مختلف مطلع می شویم؛ مردم در زمینه معیشت دچار مشکل هستند.

🔺مساله دیگر مساله رکود در تولید است.

🔺در سال ۹۵ کارهای خوبی انجام گرفت حق این است به تلاشی که مسئولان انجام دادند به این تلاش ها بپردازیم و قدردانی کنیم.

🔺سال گذشته ۱۵ هزار میلیار تومان بودجه گذاشتند که ۲۰ هزار کارگاه کوچک را تحرک ببخشند. اقدام هم کردند البته کمی هم دیر شد اما این اقدام اقدام خوبی بود.

🔺مساله مهم در هر کاری نظارت و پیگیری است. اگر نظارت لازم و توجه و دقت لازم در ادامه کار انجام نگیرد به سرانجام مطلوب نمی رسد. این کار پیشرفت هایی داشته اما نه به اندازه ای که هزینه شده است.

🔸توصیه، خواسته و مطالبه بنده تکیه بر تولید داخلی است. تولید داخلی یک کلیدواژه است. مسئولان به این مساله توجه و به ان تکیه کنند و افکار عمومی ملت نسبت به این مساله مطالبه گر باشد و این سمت جهت پیدا کند.

🔸من اینجور فکر می کنم که اساس کار امروز توجه به تولید ملی و تولید داخلی است.

🔸اگر ما توانستیم تولید داخلی را رونق ببخشیم چندین ثمره دارد؛ اول اینکه اشتغال ایجاد می شود و مشکل بیکاری که نرخ آن بالاست مرتفع خواهد شد. جوان ها وقتی که بازار ملی رونق داشته باشد استعدادهایشان شکوفا می شود.

🔸ثمرات رونق تولید داخلی عبارت است مصرف نشدن ارز کشور برای کالاهای مصرفی؛ به کار افتادن پس اندازهای راکد؛ جهش صادرات؛ کمرنگ شدن به رخ کشیدن مارک های خارجی؛ ایجاد نشاط ملی و...

🔸امروز یکی از بلاهای بزرگ ما این است که مارک های خارجی لباس و کفش و کیف و... را به رخ هم می کشیم.

🔺ما می گوییم تولید داخلی اما این مساله امکاناتی وجود داردکه این امکانات را ما داریم. این امکانات عمدتا نیروی انسانی و ابزار پیشرفته است. ما این مسایل را الان بالفعل در کشور داریم و بعضی را می توانی بدون مشکل بوجود بیاوریم.


🔺صندوق توسعه ملی برای این بجود آمد که از درآمد سالانه فروش نفت یک درصدی کنار گذاشته بشود که وابستگی به نفت کم بشود. اول گفتیم ۲۰ درصد و هر سال ۳ درصد به آن اضافه بشود. اگر این ۳ درصدها را اضافه می کردیم امسال باید ۳۳ درصد می شد و باعث می شد وابستگی به نفت کم بشود.

🔺از سال ۸۴ مسئولان دولتی بدلیل کاهش درامدهای نفتی درخواست کردند که بعنوان یک ضرورت از اختیارات رهبری اجازه داده 
شود که تنها ۲۰ درصد به صندوق واریز شود که ما پذیرفتیم.

🔺این صندوق برای این است که به تولید کننده داخلی پول بدهد او را توانایی بدهد که بتواند کار تولید را راه بیاندازد.

🔺برخی می گویند ما ابزار نداریم. بنده می گویم جوان ایرانی که می تواند در مدت اندک غنی سازی اورانیوم را از ۳.۵ درصد به ۲۰ درصد برساند که کار بسیار بزرگی است به راحتی می تواند تا ۹۹ درصد هم برود. این قطعه مشکل کار را ما شاهد بودیم که جوانان ما در مدت کوتاهی توانستند انجام بدهند.

🔺این جوانی که حتی می تواند در زمینه موشکی با وجود تحریم ها کارهای کند که مدیر نظامی صهیونیست بگوید من با ایرانی ها دشمنم اما نمی توانم بابت این کار بزرگی که کردند تحسینشان کنم.

🔺جوانی که این کارها را می کند نمی تواند مشکلات دیگر را حل کند؟! راه را بر جوانان باز کنید. دانشگاه های ما خواستار همکاری با بخش های صنعتی هستند. این همکاری هم برای پیشرفت علم خوب است هم برای صنایع ما خوب است.

🔺ما بن بست نداریم. ما راهی که نتوانیم حرکت کنیم نداریم. اندکی باید به خودمان تحرک ببخشیم.

🔺الزاماتی هم وجود دارد که هم ملت و هم قوای سه گانه باید بعهده بگیرند.

🔺یکی از الزمات مدیریت کارآمد است. مسئولان بالای کشور برای بخش هایی که به تولید مربوط است مدیریئ کارآمد، لاحال، علاقمند و قوی بگذارند. این دست مسئولان ارشد کشور است.

🔺یکی از کارها دخالت دادن مردم در کار تولید است. کار اقتصاد یک کار مردمی است 

🔺مردم را اگر در زمینه کار اقتصادی وارد کنیم و نقش آفرین شوند پیش خواهد رفت.
یکی دیگر از الزامات صادرات است که مسئولان دولتی باید فعال شوند.

🔺یکی دیگر از مسائل امنیت سرمایه گذاری است که این کار قوه قضاییه، ضابط های قضایی و نیروهای امنیتی است. امنیت سرمایه گذاری خیلی مهم است که گاهی ما کوتاهی هایی کردیم.

🔺گاهی تبلیغاتی صورت می گیرد، صداوسیما هم ورود می کند، مردم می آیند و سرمایه گذاری می کنند مشخص می شود کلاهبرداری است. این خلاف امنیت است.
یکی دیگر از کارها ثبات در قوانین است که کار مجلس است. هرروز یک قانون جدید نیاورند. 

🔺من طرف مردم هستم و مطالبات آنا را پیگیری می کنم اما مردم بدانند که کار فقط به عهده مسئولان نیست. یکی از مسائل مصرف داخلی است. چرا مردم به این توجه نمی کنند؟!

🔺البته کارهایی دارد انجام می گیرد مثلا اینکه برخی فروشگاه ها فقط محصولات داخلی عرضه می کنند.

🔺یکی دیگر از توقعات این است که جوانان ما واقعا دنبال کار باشند. بی حالی و بی مسئولیتی وجود نداشته باشد.

🔺گاهی در صادرات کارهایی می کنند که بی مسئولیتی است و بی اعتمادی میاورد. مثلا فرض کنید پرتقال صادر می کنند، روی جعبه را پرتقال خوب می گذارند وزیر آن پرتقال نامرغوب. این بی مسئولیتی است.

🔺واردات کالاهایی که در داخل تولید می شود باید بعنوان یک حرام شرعی و قانونی شناخته شود.

🔺آنچه در داخل تولید می شود وارد نشود. اینکه نگاه کنیم از موارد مصرفی گرفته تا کیف و کفش بانوان و لوازم التحریر وارد می شود مایه شرمندگی است. هم شرمندگی مقابل تولیدکننده داخلی هم در مقابل آن که این اجناس را به ما صادر می کند.

🔺یک مساله قاچاق است که بسیار مهم است. گفته می شود ۱۵ هزار میلیارد توامن صرف قتاچاق می شود که این حداقل رقمی ست که امروز می گویند و بسیار بزرگ است.

🔺مسئولان سوراخ دعا را گم نکنند. ما می گوییم جلوی قاچاق سازماندهی شده را بگیرند. به بنده گزارش دادند که از فلان بندر ۳ تا ۵ هزار کانتینر وارد کشور می شود که تنها ۱۵۹ تای آن بازدید می شود! حالا مجاری غیرقانونی و مناطق آزاد بماند! بنده به رییس جمهور این را تذکر دادم.

🔺جلوی قاچاق را گرفتن این نیستکه بروند در بازار رضای مشهد فلان انگشتر فروش نقره را بگیریم که چرا فلان جنس قاچاق را آورده ای!

🔴9/ رهبر انقلاب در حرم رضوی:

🔺واردات کالاهایی که در داخل تولید می شود باید بعنوان یک حرام شرعی و قانونی شناخته شود.

🔺آنچه در داخل تولید می شود وارد نشود. اینکه نگاه کنیم از موارد مصرفی گرفته تا کیف و کفش بانوان و لوازم التحریر وارد می شود مایه شرمندگی است. هم شرمندگی مقابل تولیدکننده داخلی هم در مقابل آن که این اجناس را به ما صادر می کند.

🔺یک مساله قاچاق است که بسیار مهم است. گفته می شود ۱۵ هزار میلیارد توامن صرف قتاچاق می شود که این حداقل رقمی ست که امروز می گویند و بسیار بزرگ است.

🔺مسئولان سوراخ دعا را گم نکنند. ما می گوییم جلوی قاچاق سازماندهی شده را بگیرند. به بنده گزارش دادند که از فلان بندر ۳ تا ۵ هزار کانتینر وارد کشور می شود که تنها ۱۵۹ تای آن بازدید می شود! حالا مجاری غیرقانونی و مناطق آزاد بماند! بنده به رییس جمهور این را تذکر دادم.

🔺جلوی قاچاق را گرفتن این نیستکه بروند در بازار رضای مشهد فلان انگشتر فروش نقره را بگیریم که چرا فلان جنس قاچاق را آورده ای!


🔺انتخابات خیلی مهم است. اگر می خواهید شعار بدهید «هیهات من الذلت» بگویید «هیهات از برگزار نشدن انتخابات»!

🔺آنچه در درجه اول برای این حقیر مهم است شرکت عمومی در انتخابات است و همه کسانی که می توانند رای بدهند به پای صندوق رای بیایند.

🔺در انتخابات مرّ قانون باید عمل بشود. نتیجه انتخابات هرچه شد باید پذیرفته بشود.

🔺بنده هیچ وقت در انتخابات دخالت نمی کنم و حتی نمی گویم به چه کسی رای بدهند؛ تنها در یک جا دخالت می کنم آن هم وقتی ست که عده ای بخواهند جلوی رای مردم بایستند و رای آنها را بشکنند.

🔺هرکسی بخواهد با نتیجه آرای ملت دربیفتد بنده مقابلش می ایستم. در سال های گذشته هم در سال های ۷۶، ۸۴، ۸۸، ۹۲ این اتفاق صورت گرفت و بنده ایستادم. برخی از آنها مقابل چشم مردم بود و دیدند اما در برخی مردم مطلع نبودند اما بنده در جریان بودم و ایستادم.

♦️خدایا برای این حقیر شهادت را آخرین پله زندگی ام قرار بده.

1396/1/1 امام خامنه ای مد ظله العالی


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :