شنبه - 2019 ژانوِيه 19 - 13 جمادي الاول 1440 - 29 دي 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 205422
تاریخ انتشار : 19 فروردین 1396 22:12
تعداد بازدید : 235

مدرسه علمیه الزهرا سلام الله علیها-ری

نحوه برخورد با دیگران در کلام امام علی (ع)

مام علی (ع) در بخشی از نامه 311 کتاب شریف نهج البلاغه تاکید فراوانی بر رعایت حد و حدود روابط اجتماعی دارد. حضرت در این نامه به فرزند گرامی شان امام حسن علیه السلام در مورد نیکی کردن به دیگران فرمودند:به دیگران نیکی کن همان گونه که می خواهی به تو نیکی کنند.


  امام علی (ع) در بخشی از نامه 311 کتاب شریف نهج البلاغه تاکید فراوانی بر رعایت حد و حدود روابط اجتماعی دارد. امام در این باره خطاب به امام حسن (ع) می فرماید: اى فرزندم، خود را در آنچه میان تو و دیگران است، ترازویى پندار. پس براى دیگران دوست بدار آنچه براى خود دوست مى دارى و براى دیگران مخواه آنچه براى خود نمى خواهى و به کس ستم مکن همانگونه که نخواهى بر تو ستم کنند.

امام علی (ع) که به گفته رسول خدا (ص) پدر معنوی امت اسلامی است، به امام حسن (ع) در مورد نیکی کردن به دیگران می فرماید: به دیگران نیکى کن، همانگونه که خواهى به تو نیکى کنند. آنچه از دیگران زشت مى دارى از خود نیز زشت بدار. آنچه از مردم به تو مى رسد و خشنودت مى سازد، سزاوار است که از تو نیز به مردم همان رسد.

امام علی (ع) ادامه می دهد: آنچه نمى دانى مگوى، هر چند ، آنچه مى دانى اندک باشد و آنچه نمى پسندى که به تو گویند، تو نیز بر زبان میاور و بدان که خودپسندى، خلاف راه صواب است و آفت خرد آدمى. سخت بکوش، ولى گنجور دیگران مباش و چون راه خویش یافتى، به پیشگاه پروردگارت بیشتر خاشع باش

منبع:afkarnews.ir

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :