شنبه - 2019 ژانوِيه 19 - 13 جمادي الاول 1440 - 29 دي 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 206319
تاریخ انتشار : 29 فروردین 1396 12:48
تعداد بازدید : 380

مدرسه علمیه امام حسین علیه السلام

حجامت در مدرسه علمیه امام حسین علیه السلام

امام علي (ع): به درستي كه حجامت بدن را سالم و عقل را نيرومند مي گرداند. بحار ج 62 ص 114 و ج 10 ص 89)
نتیجه تصویری برای بسم الله الرحمن الرحيم متحرک برای پاورپوینت

امام صادق (ع) فرمودند:
پيامبر اكرم(ص) در سه نقطه بدن حجامت مي كردند: سر كه آن را شفابخش مي ناميدند  بين دو كتف كه آنرا نافع مي ناميدند و كمر كه آن را رها كننده مي ناميدند.
بحارالانوارج62ص120تنها خراشی که سم را از بدن دفع می کند


 

حجامت یا کوزه انداختن تر، به یک روش درمانی سنتی عربی و همچنین طب سنتی ایرانی و طب اسلامی گفته می شود که برگرفته از روش قدیم تر کاپینگ تر در طب سنتی چین است.

در طب سنتی کاپینگ به معنی ایجاد خلا بر روی نقاط خاصی از پوست بدن با وسیله ای همچون بادکش است که برای رسیدن به اثرات درمانی خاصی انجام می شود.

در حجامت یا کاپینگ خیس قبل از ایجاد خلأ خراش هایی روی سطح پوست ایجاد می شود تا ایجاد خلا منجر به خروج خون از بدن شود.

حجامت با توجه به روش مورد انجام و محلی که انجام می گیرد، می تواند چون نیشترزدن، عوامل عفونی درد آور و مخرب را از بدن خارج نماید.

حجامت یک روش درمانی بدون عوارض جانبی است که برای کلیه سنین کاربرد دارد و با حداقل توان فنی و تجهیزات اجرایی می تواند بیماری های سخت و مزمن را درمان کند.

حجامت هیچ گونه وابستگی فنی، علمی و ابزاری به خارج از کشور ندارد، در حجامت فاکتورهای مداخله گر وجود ندارد، حجامت چون یک دستور دینی است، توان جلب تاثیرات روانی (سایکوتیک) در آن بالاست و از این طریق علاوه بر افزایش سطح درمان پذیری، موجب تقویت فرهنگ و اعتقادات مذهبی و ارتباط انسان به خداوند می شود.

                           جدا کننده متن وبلاگ لاينر وبلاگ

انواع حجامت و فواید آن

     

رسول خدا (ص) فرمودند: وقتی خون به هیجان آمد، حجامت کنید، چون خون وقتی به تردد و هیجان آمد، صاحبش را می کشد.

در کشورهای غربی حجامت تقریباً با 10 روش انجام می شود، ولی در طب سنتی ایران حجامت به طور کلی به دو دسته بندی شود، حجامت خشک (بادکشی) حجامت تر، حجامت عام، حجامت گرم و خشک، حجامت سر، حجامت کمر یا چمابند، حجامت ساق ها، حجامت خورشیدی، حجامت چانه، حجامت پشت گوش، حجامت موضعی، حجامت نقره از انواع حجامت است.

جامعه حجامت انگلستان معتقد است حجامت بیماری های مختلفی را می تواند درمان کند.

اختلالات خونی نظیر هموفیلی و کم خونی، بیماریهای روماتوئید مثل آرتریت و فیبروملاژیا، نازایی و بیماریهای زنان، بیماریهای پوستی مثل اگزما و آکنه، فشار خون زیاد، میگرن، افسردگی، بیماریهای ریوی مثل آسم و آلرژی و...

پزشک آلمانی آقای «یوهان آبل» در کتاب خود که در سال 1997 چاپ شده، در مورد حجامت می گوید: من اعتقاد راسخ دارم که نه تنها امروز بلکه برای همیشه، امر حجامت را در درمان بیماری ها نباید نادیده گرفت. حجامت پدیده ای است که در خود تنظیمی کردن عملکرد بدن انسان دخالت دارد. امری که هرگز با روش های دیگر نمی توان آن را جایگزین کرد... مطالعات ما نشان می دهد که در آلمان می توان 75 درصد بیماری ها را با شیوه های درمان طبیعی از جمله حجامت مداوا کرد. وی در کتاب خود از بیمارانی نام می برد که تنها با یک بار حجامت، بیماری چندین ساله شان بهبود یافته است.

طبق گفته جامعه حجامت بریتانیا، زنان حامله و افرادی که مشکل اسپاسم عضلانی و شکستگی استخوان دارند باید از حجامت کردن خودداری کنند.

همچنین طبق گزارش جامعه سرطان امریکا، افرادی که سرطان دارند باید از هرگونه انجام طب سنتی بپرهیزند.

حجامت تر در جایگاه شریان ها در جایگاه اعصاب و... نباید انجام شود.

                            جدا کننده متن وبلاگ لاينر وبلاگ

آداب حجامت


حجامت باید رو به قبله و به صورت چهار زانو انجام شود.

حجامت کننده و حجامت شونده باید با وضو باشند و حجامت را با نام خداوند آغاز کنند، قبل از شروع حجامت حتماً آیه الکرسی تلاوت شود، ذکر صلوات به هنگام حجامت هم نباید فراموش شود.

امام حسن عسکری(ع) می‏ فرمایند: بعد از حجامت انار شیرین میل کنید، چون انار خون را آرام می‏کند و آن را در مسیر خود صاف می‏گرداند.

با شکم گرسنه نباید حجامت شود، یکساعت قبل از حجامت سیگار کشیده نشود، در حجامت عینک را از چشم بردارید، بعد از انجام حجامت به فرد حجامت شونده تبریک گفته شود، قبل و بعد از حجامت خوردن انار توصیه شده است، همچنین برای جبران ضعف احتمالی، نوشیدن شربتی از عسل در پس حجامت توصیه شده است، حداقل تا 12 ساعت پس از انجام حجامت جهت جلوگیری از عفونت زخم، استحمام ممنوع می باشد، تا حدود 12 ساعت پس از انجام حجامت باید از خوردن ترشی، نمک و لبنیات پرهیز کرد، نگاه کردن به خون اول حجامت بر طبق احادیث مستحب و باعث روشنی و جلای چشم می شود، حجامت خانم ها در دوران قاعدگی و به خصوص در اواخر این دوره ممنوع می باشد، عده ای نیز معتقدند حجامت در سنین بلوغ موجب کاهش پرخاشگری و سایر عوارض بلوغ می شود.

در گذشته حجامت نقش واکسیناسیون فعلی را برای کودکان داشته است و مقاومت آنها در برابر بیماری ها توسط حجامت زیاد می شده است. مثلاً رازی در کتاب «الجدری و الحصبه» از حجامت جهت واکسیناسیون افراد زیر 14 سال در برابر آبله نام برده است.


                            جدا کننده متن وبلاگ لاينر وبلاگ

زمان حجامت


امام صادق(ع) می فرمایند: حجامت کردن در ثلث اول فروردین ماه (آذر ماه رومی) باعث صحت یک سال از بیماری هاست به اذن خداوند متعال در احادیث ائمه معصومین (ع) به خصوص امام رضا ( ع) از حجامت در ماه کانون اول رومی (دی ماه) نهی شده است.

در روایت دیگری هفتم ماه حزیران رومی (تیرماه) برای حجامت توصیه شده است. با توجه به روایات مختلف و متعدد، حجامت در روزهای هفتم، چهاردهم، هفدهم، نوزدهم و بیست و یکم ماه قمری به عنوان بهترین روز برای حجامت کردن است.

بهترین ساعات روز برای حجامت ساعت دوم و سوم پس از طلوع خورشید و ساعات نزدیک به غروب می باشد.

                                جدا کننده متن وبلاگ لاينر وبلاگ

تاریخچه حجامت در اسلام


رسول خدا (ص) چه خوب فرموده اند: بهترین عید، عید حجامت است.

با ظهور اسلام حجامت مورد تایید فراوان پیامبر اسلام(ص) و امامان معصوم(ع) قرار گرفت و خود آنها هم حجامت می کردند و بیش از 600 روایت در مورد حجامت جمع آوری شده است.

یکی از مهمترین روایاتی که در زمینه حجامت در منابع معتبر روایی ذکر شده حدیث حضرت رسول اکرم(ص) است.

ایشان می فرمایند: در شب معراج، وقتی که به آسمان هفتم صعود کردم، بر هیچ ملکی از ملائک گذر نکردم مگر اینکه گفتند یا محمد حجامت کن و امتت را به حجامت کردن امر بفرما.

جدا کننده متن وبلاگ لاينر وبلاگ

حجامت در مدرسه علمیه امام حسین علیه السلام 

درروز سه شنبه مورخ  96/1/29  دراین واحد آموزشی حجامت توسط 8 پزشک مجرب از دانشکده طب سنتی دانشگاه شهید بهشتی وبا حضورطلاب واساتید و تعدای از خانواده های طلاب درمحیطی بهداشتی  انجام پذیرفت . حجامت عام به طریق تر صورت گرفت ، ابتدا شرح حال مراجعین توسط پزشک گرفته شده وبانظر مساعد پزشک حجامت صورت پذیرفت  .

وسایل مورداستفاده   


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :