يکشنبه - 2018 دسامبر 16 - 8 ربيع الثاني 1440 - 25 آذر 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 236253
تاریخ انتشار : 4 خرداد 1394 11:53
تعداد بازدید : 43

مدرسه علمیه حضرت قاسم بن الحسن(علیهماالسلام)

انحلال قرارداد به دلیل تعذر ایفای متعهد

هدف اصلی و غایی هر قرارداد، اجرای آن است و...

بانک جامع پایان نامه سطح سه (کارشناسی ارشد) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مرکز آموزش عالی حوزوی حضرت قاسم بن الحسن (علیهماالسلام)

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما و مشاور

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

انحلال قرارداد به دلیل تعذر ایفای متعهد

 

 

4/3/94

ندا حاج حسینی

 

معصومه مظاهری و محمدرضا شهریاری

 

محمدباقر پارساپور

 

قرارداد، ایفای تعهد، تعذر از ایفا، انفساخ، فسخ، بطلان

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

 

هدف اصلی و غایی هر قرارداد، اجرای آن است و به تبع این امر، اولین موضوعی که مورد توجه قرار می گیرد، امکان اجرای آن می باشد. چنانچه بعد از انعقاد قرارداد، به دلایلی اجرای آن غیرممکن گردد، تعذر اجرا یا به عبارتی دیگر تعذر وفای به تعهد مطرح می شود. تعذر ایفای تعهد از جانب متعهد مدلول عوامل مختلفی است و به تبع این عوامل، وضعیت قرارداد متفاوت خواهد بود.

مسأله قابل طرح در این زمینه اینکه، با در نظر گرفتن عقاید و نظرات فقهای امامیه و اهل تسنن، با تعذر ایفای تعهد وضعیت قرارداد چگونه خواهد شد؟ و این مطلب در تسلیم مهریه چگونه قابل ارزیابی است؟

در این تحقیق که به روش توصیفی- تحلیلی و تطبیق عقاید فقهای امامیه و مذاهب چهارگانه تسنن(حنفی، حنبلی، شافعی و مالکی) انجام گرفته، در پاسخ به پرسش های مطرح شده می توان اذعان نمود؛ حالت های مختلفی که برای تعذر ایفای تعهد می توان در نظر گرفت این است که؛ ممکن است عقد با آگاهی طرفین، در حین انعقاد متعذرالوفا باشد یا اینکه به اعتقاد طرفین مدلول عقد ممکن الوفا باشد ولی بعداً کشف شود که اینگونه نبوده است، در این دو حالت بطلان عقد مطرح می شود. همچنین ممکن است مفاد عقد حین اعقاد ممکن الوفا باشد ولی به علتی در آینده غیر ممکن گردد. در این حالت چنانچه عذر قابل برطرف کردن نباشد، انفساخ قرارداد و چنانچه قابل رفع باشد، با توجه به موضوع قرارداد انفساخ یا خیار فسخ مطرح می شود.

و در تسلیم مهریه نیز باید اذعان نمود چنانچه تسلیم مهریه به واسطه عذری دائم مقدور نباشد، قرارداد مهریه منفسخ و در صورتی که به واسطه عذری موقت قابل تسلیم نباشد، زوجه حق فسخ دارد. این نکته نیز لازم به ذکر است که بطلان یا فسخ مهریه به جهت اینکه مهریه از فرعیات عقد نکاح است، تأثیری در صحت یا بطلان نکاح دائم ندارد ولی موجب بطلان نکاح منقطع می شود.

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :