شنبه - 2019 ژانوِيه 19 - 13 جمادي الاول 1440 - 29 دي 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 236266
تاریخ انتشار : 22 اسفند 1396 13:39
تعداد بازدید : 175

تحقیق پایانی- مدرسه علمیه حضرت حجت(عج)

تحقیق پایانی با موضوع مفاسد اقتصادي از منظر اسلام

نگارنده درصدد بررسی مفاسد اقتصادی از منظر اسلام است . مفاسد اقتصادی به هرگونه انحراف و خروج از حد اعتدال از ضوابط شرعی که در زمینه تخصیص منابع ، توزیع درآمد ، بازار و خدمات صورت گیرد ، گفته میشود . از آنجا که نقش بنیادی اقتصاد و رشد آن در بقا و پایداری یک جامعه و حکومت بسيار بارز است و نمود عيني دارد ، مفاسد مالی آفات و آسیب های جبران ناپذیری از جمله : فقر مادی ، ایجاد شکاف طبقاتی ، تبعیض و پایمال شدن حقوق ضعیفان ، پیدا شدن امتیازات ویژه برای اقلیت جامعه ، نفوذ مفسدین در بدنه حکومت ، انحطاط و زوال اخلاق فردی واجتماعی و سقوط جامعه را بدنبال خواهد داشت ؛ لذا پیشگیری و رفع مفاسد مالی در جامعه همواره مورد نظر خداوند بوده و آيات کثیری از قرآن کريم و روایات بیشماری در این باب به دست ما رسیده است و پیامبران الهی و ائمه علیهم السلام در تحقق فرامین الهی بعنوان اولین عاملان ، فعالیت های گسترده ای در این حیطه نمودند . مجموعه حاضر در شناسایی مفاسد مالی و اقتصادی به آیات و روایات استناد نموده و همچنین در بیان عوامل و آثار آن به غیر از مستندات ذکر شده ، وضعیت موجود جامعه مورد توجه قرار گرفته است . این مجموعه بصورت توصیفی و با روش کتابخانه ای و مراجعه به منابع مکتوب و نرم افزاری تدوین گردیده است .

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه حضرت حجت(عج)

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

 

مفاسد اقتصادي از منظر اسلاممهر 1391

 

 

 

سميه يامي


سرکار خانم مریم رضایی سرشت


حجت الاسلام سید مجتبی تدین

اقتصاد ، مال ، مفاسد مالی

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده


نگارنده درصدد بررسی مفاسد اقتصادی از منظر اسلام است . مفاسد اقتصادی به هرگونه انحراف و خروج از حد اعتدال از ضوابط شرعی که در زمینه تخصیص منابع ، توزیع درآمد ، بازار و خدمات صورت گیرد ، گفته میشود . از آنجا که نقش بنیادی اقتصاد و رشد آن در بقا و پایداری یک جامعه و حکومت بسيار بارز است و نمود عيني دارد ، مفاسد مالی آفات  و آسیب های جبران ناپذیری از جمله : فقر مادی ، ایجاد شکاف طبقاتی ، تبعیض و پایمال شدن حقوق ضعیفان ، پیدا شدن امتیازات ویژه برای اقلیت جامعه ، نفوذ مفسدین در بدنه حکومت ، انحطاط و زوال اخلاق فردی واجتماعی و سقوط جامعه را بدنبال خواهد داشت ؛ لذا پیشگیری و رفع مفاسد مالی در جامعه همواره مورد نظر خداوند بوده و آيات کثیری از قرآن کريم و روایات بیشماری در این باب به دست ما رسیده است  و پیامبران الهی و ائمه علیهم السلام در تحقق فرامین الهی بعنوان اولین عاملان ، فعالیت های گسترده ای در این حیطه نمودند . 

مجموعه حاضر در شناسایی مفاسد مالی و اقتصادی به آیات و روایات استناد نموده و همچنین در بیان عوامل و آثار آن به غیر از مستندات ذکر شده ، وضعیت موجود جامعه مورد توجه قرار گرفته است . این مجموعه بصورت توصیفی و با روش کتابخانه ای و مراجعه به منابع مکتوب و نرم افزاری تدوین گردیده است .


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :