شنبه - 2019 ژانوِيه 19 - 13 جمادي الاول 1440 - 29 دي 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 236271
تاریخ انتشار : 22 اسفند 1396 13:58
تعداد بازدید : 204

مدرسه علمیه الزهرا س واوان

جلوه های اخلاقی حضرت زهرا (س) الگوی والای زن مسلمان با حضور حاج آقا نصیری در حوزه علمیه الزهرا(س) واوان دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۶ (همزمان با ایام ولادت حضرت زهرا(س) و روز زن)

جلسه اخلاقی تربیتی با عنوان جلوه های اخلاقی حضرت زهرا (س) الگوی والای زن مسلمان با حضور حاج آقا نصیری روز دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۶ (همزمان با ایام ولادت حضرت زهرا(س) و روز زن)در حوزه علمیه الزهرا(س) واوان برگزار شد.

روز دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۶ و  در ایام خجسته میلاد حضرت زهرا(س) و گرامیداشت روز زن محفل جشنی با سخنرانی و مدیحه سرایی حاج آقا نصیری از اساتید حوزه علمیه برگزار شد.

در این مراسم استاد نصیری با ذکر شخصیت برجسته حضرت زهرا(س) نکات تربیتی و مهارتی را با نظر به سلوک زندگی حضرت به عنوان الگویی والا بیان داشتند.

یکی از نکات عنوان شده این بود که ائمه اطهار و حضرت زهرا(س) باید به گونه ای معرفی شوند که همه مردم بتوانند به عنوان الگویی کاربردی این بزرگواران را سرلوحه زندگی خود قرار دهند؛ گاهی ائمه اطهار، شهدا و دیگر بزرگان به گونه ای معرفی می شوند که مردم گمان می کنند راهی به مسیر آنان و گرفتن الگو از سیره و منش اخلاقی و رفتاری آنان ندارند. ائمه اطهار انوار مقدسه ای هستند که برای ما راهی به کشف حقیقت آنان نیست، ولی از بُعد بشری مثل ما هستند  (انما انا بشر مثلکم یوحی الیَّ، کهف/110) و به عنوان الگویی والا و بدون نقص برای زندگی همه بشریت می باشند.

نگاهی به نقش همسری حضرت زهرا(س)

1.     توقعات باید در حد توان طرف مقابل باشد

روزی حضرت علی(ع) به حضور حضرت فاطمه(س) آمد و گفت: ای فاطمه! آیا طعامی داری؟ فاطمه(س) عرض کرد نه، سوگند به خدایی که پدرم را به مقام نبوت گرامی داشت، هیچ غذایی نزد من نیست و دو روز است که از آن بی بهره ایم.

علی(ع) فرمود: ای فاطمه! چرا به من خبر ندادی تا غذایی برای شما تهیه کنم؟

فاطمه(س) فرمود: «یا ابا الحسن انی استحی من الهی ان اکلف نفسک ما لاتقدر علی» ای اباالحسن!  من از خدا شرم می کنم از تو چیزی بخواهم که توان انجام آن را نداری)

2.    رعایت ادب و احترام در صحبت

نکته دیگری که می توان از صحبت بالا مدّ نظر قرار داد، لفظی است که حضرت فاطمه زهرا (س) همسرش را خطاب قرار می دهد، یابن الحسن؛ همسران در صحبت با یکدیگر باید رعایت ادب و احترام را در تمامی شرایط داشته باشند، این طور نباشد که اگر اوضاع مالی و ... خوب بود الفاظ محبت آمیز و توأم با احترام باشد ولی به محض بروز مشکل و ... زبان و لحن و نحوه صدا زدن تغییر کند؛ چه بسا در این شرایط طرفین نیازشان به ابراز همدردی و احترام بیشتر از پیش می شود.

3.  بهترین همراه در طاعت و بندگی خداوند

پس از ازدواج حضرت زهرا(س) و حضرت علی(ع)،  پیامبر اکرم (ص) از علی علیه السلام سؤال نمودند: «کیف وجدت اهلک؛ همسرت را چگونه یافتی؟» ایشان در پاسخ  در پاسخ عرض کردند: «نعم العون علی طاعة الله، بهترین یار من است برای اطاعت و بندگی خدا.»

 

 

نگاهی به نقش حضرت زهرا(س) در مقام دختر حضرت رسول(ص)

1.     محبت حضرت زهرا تا آنجا که «امّ ابیها» لقب گرفتند:

گاهی فرزندان نسبت به پدر و مادر و همسران نسبت به یکدیگر احترام می گذارند ولی این احترام صرف یک وظیفه قلمداد می شود در صورتی که این احترام نیکوست که همراه با محبت باشد. حضرت زهرا(س) نسبت به پدر و مادر آن چنان محبتی می ورزیدند که «امّ ابیها» لقب گرفتند.


 


جلسه اخلاقی و تربیتی جلوه های اخلاقی حضرت زهرا (س) الگوی والای زن مسلمان حاج آقا نصیری حوزه علمیه الزهرا(س) واوان شخصیت برجسته حضرت زهرا نکات تربیتی و مهارتی سلوک زندگی حضرت سیره و منش اخلاقی انوار مقدسه ای انما انا بشر مثلکم یوحی الیَّ نقش همسری حضرت زهرا(س) توقعات باید در حد توان طرف مقابل باشد رعایت ادب و احترام در صحبت یا ابا الحسن انی استحی من الهی ان اکلف نفسک ما لاتقدر علی بهترین همراه در طاعت و بندگی خداوند کیف وجدت اهلک نعم العون علی طاعة الله محبت حضرت زهرا تا آن