شنبه - 2019 ژانوِيه 19 - 13 جمادي الاول 1440 - 29 دي 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 236277
تاریخ انتشار : 10 آذر 1394 14:19
تعداد بازدید : 140

مدرسه علمیه حضرت قاسم بن الحسن(علیهماالسلام)

بررسی سیاق و سیر تحول آن در تفسیر

يکي از وجوه تجلّي عقلاني در تفسير قرآن تکيه بر نقش سياق در کشف مفاهيم کلام الهي است و...

بانک جامع پایان نامه سطح سه (کارشناسی ارشد) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه قاسم بن الحسن (علیهماالسلام)

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما و استاد مشاور

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

 

بررسی سیاق و سیر تحول آن در تفسیر

 

10/9/94

سیده مائده قریشیان

 

حمید مغربی و محمد اکبری

مرتضی موسوی شاهرودی

 

سیاق، تفسیر، دلالت، ظهور، قرینه

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

يکي از وجوه تجلّي عقلاني در تفسير قرآن تکيه بر نقش سياق در کشف مفاهيم کلام الهي است ومقصود از آن هر نوع دلیلی است که به الفاظ و عباراتی که بر فهم معنی کمک می کند، پیوند خورده است.

مفهوم سیاق، به چگونگی تکوین کلام و ظهور نصوص مرتبط است، از همین رو ارتباط محکمی با تفسیر و فهم متون دارد ویکی از زیر اساسی ترین و زیربنایی ترین بحث های علوم قرآنی، تفسیری و قواعد تفسیری بوده و از روزگار دیرین مورد توجه بوده حتی باید گفت این قضیه ریشه در کلام امامان معصومین دارد و نزد آنان نیز از جایگاه والایی برخوردار بوده است.

تحقيقي که پيش روي داريد به ماهيت سياق و سير تاريخي آن را به ترتيب تاريخ نگارش تفاسير، بيان نموده و سپس راه هاي شناخت سياق و رويکردهاي مطرح شده در اين زمينه را مورد بررسي قرار داده است.

قاعده سياق خود به گونه هاي مختلف چون، سياق واژه ها، آيه ها، سوره ها و... تقسيم مي شود. ولي ترتيب و چينش فعلي سوره ها يک امر اجتهادي بوده، از این رو نمی توان آنرا به وحی وفرمان رسول خدا نسبت داد.

تحقق قاعده سياق، مشروط به ارتباط صدوري و پيوند محتوايي کلام سياق ثابت نشده و نمي توان آن را به عنوان يک قرينه متصل در تفسير آيات استفاده کرد؛ بر اين اساس، حجيت و اعتبار قاعده سياق افزون بر شرايط مورد نظر، مستند به ظواهر قرآن و سيره عقلا بوده و به هماهنگي دروني سخنان افراد عاقل باز مي گردد که در اين نوشتار، با احراز شرايط و دلايل ياد شده شماري از کاربردهاي سياق و تأثير آن را در تفسير آيات قرآن بيان نموديم. و در پایان تحقیق ، نقش سیاق در تفسیر قرآن از آغاز ظهورتفاسیر تاکنون و سپس دیدگاه مفسران شیعه و اهل سنت در سیاق آیات مورد اختلاف مورد بررسی قرار گرفت.

 نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :