يکشنبه - 2019 آگوست 25 - 24 ذيحجه 1440 - 3 شهريور 1398
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 241758
تاریخ انتشار : 27 تیر 1397 2:9
تعداد بازدید : 207

مجتمع آموزش علوم اسلامی کوثر

دفاع پایان نامه سطح سه در مجتمع آموزش علوم اسلامی کوثر

جلسه دفاع پایان نامه طلاب سطح 3 در گرایش فقه واصول در روز چهارشنبه 27 تیر ماه سال جاری برگزار شد.


به گزارش روابط عمومی مجتمع آموزش علوم اسلامی کوثر، جلسه دفاع پایان نامه طلاب سطح 3 در گرایش فقه واصول در روز چهارشنبه 27 تیر ماه سال جاری  برگزار شد.

گنجی، معاون پژوهش کوثر، گفت: پایان نامه   اعظم شمشیری احرار از طلاب سطح 3 با موضوع "بررسی فقهی مسئولیت های ناشی از حوادث ورزشی" با راهنمایی حجت الاسلام دکتر حسین ردایی و داوری حجت الاسلام دکتر محمدباقر پارساپور موفق به کسب نمره  19.25 شد.

گنجی، درادامه با اشاره به چکیده این پایان نامه افزود: ورزش فعالیت هدفمندی است که علاوه بر سلامت جسم سهم زیادی در آرامش روانی و اجتماعی برای افراد و جوامع دارد و در دنیای معاصر در سطح ملی و جهانی وسیله ای برای تعامل دولت ها که سرمایه کلانی در این امر صرف می کنند؛ و از آنجا که هر فعالیت ورزشی خطرات خاص خود را دارد، لذا یکی از مسائل مهم در حوزه ورزش، بررسی مسئولیت ورزشکاران و عوامل اجرایی و سایر شرکت کنندگان که شامل مربیان و معلمان ، مدیران ، سرپرستان، پزشکان و امدادگران و همچنین تولیدکنندگان لوازم ورزشی و نیز تماشاگران است، زیرا منظور از مسئولیت تعهد به جبران خسارت ناشی از خطا و تخلفاتی است که به صورت عمد و شبه عمد و خطا صورت گرفته است.

وی، در ادامه خاطر نشان کرد: امروزه ورزش به مثابه یک دانش مورد توجه قرار گرفته و پیرامون آن از جنبه های مختلف اجتماعی، پزشکی و... مطالعات فراوانی صورت گرفته و از نظر حقوقی نیز مسئولیت مدنی و جزایی در ابعاد مختلف مورد بررسی قرار داده شده که در صورت تخلف و خطای ورزشکاران و سایر شرکت کنندگان چه زمانی جرم شناخته شده و در چه زمان متحمل جبران خسارت ناشی از فعل زیانبار خواهد بود؛ اما نکته ای که حائز اهمیت است این که ورزشکاران با رغبت به میدان مسابقه و رقابت پانهاده و قصدی برای آسیب و صدمه در این حیطه را نداشته، اما برای برقراری امنیت، مقرراتی تدوین گردیده تا ایمنی در رقابت و عملیات ورزشی را فراهم آورده و در برابر سرپیچی از این مقررات، خاطیان مسئول شناخته شوند.

معاون پژوهش کوثر، تصریح کرد: در دین مبین اسلام نیز به سلامت جسم و  روان تأکید فراوان شده از این جهت، هرنوع ورزشی به دلیل وجود مصالح فردی و اجتماعی از قبیل افزایش نیرو و آمادگی برای دفاع و جهاد در راه خدا و مانند آن، در شریعت اسلام با اصل جواز و اباحه همراه است، هرچند متون فقهی نشان دهنده آن است که در گذشته بیشتر مباحث در ورزش معطوف به احکام سبق و رمایه بوده و به حوادثی که در این عرصه موجب مسئولیت و ضمان می گردد کمتر پرداخته شده است و به همین دلیل این سؤال  مطرح می گردد که

گنجی، اظهار داشت: برای شناخت مسئولیت در حوادث ورزشی از منظر فقهی کدام یک از احکام و قواعد کاربر دارند؟ و با توجه به رضایت ورزشکاران برای ورود به میادین ورزشی آیا قواعدی وجود دارد تا رافع مسئولیت در این زمینه باشد؟ بنابراین مقصود اصلی در این پژوهش کاربرد احکام فقهی دیه و قصاص و قواعد فقهی لاضرر، اتلاف، تسبیب در تحمیل مسئولیت به ورزشکاران و سایر شرکت کنندگان است و به کارگیری قواعد درء و اقدام و تحذیر در عدم مسئولیت ورزشکاران و سایر افراد در این حیطه می باشد.

 

وی در پایان واژه های کلیدی این تحقیق را ورزش، مسئولیت مدنی، مسئولیت کیفری، حوادث ورزشی بیان کرد.

 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :