جمعه - 2019 آگوست 23 - 22 ذيحجه 1440 - 1 شهريور 1398
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 253518
تاریخ انتشار : 30 بهمن 1397 0:0
تعداد بازدید : 85

مدرسه علمیه حضرت ولی عصر (عج)

در ازدواج و مهریه از خاندان پیامبر (ص) تقلید کنید

اسرافکاری و زیاده روی و… این کارها را نکنید، به مصلحت نیست. شارع مقدّس هم راضی نیست. شما هم یک زحمت بیخودی به خودت می دهی...

عوض این همه خرج کردن، یک دهمش را به یک مستحقی بده، یک عالم ثواب ببر. مگر دیوانه‌اند اینهایی که اینهمه خرج می‌کنند بدون ثواب، بدون اَجر، بدون رضای الهی. حتّی بدون رضای مردم. مردم همه راضی نمی‌شوند از آدم…خدا را راضی کنید.(1)


اگر چنانچه در میهمانیها، در فلان هتل ریخت و پاش کنید، میوه‌ نوبر بیاورید و…آیا میهمانی شما سر و صورت و رونقی پیدا می‌کند؟ البته اجر الهی هم هیچ ندارد. این را بدانید هیچ اجر الهی ندارد. اسراف کردن اگر گناه نباشد که گناه است، البته اگر صورتی باشد که گناه ندارد، قطعاً ثواب ندارد. اما صدها دختر و پسر جوان دیگر را از داشتن مهمانیِ عروسی محروم می‌کنید؛ چون نگاه می‌کنند و می‌خواهند با شما چشم و هم‌چشمی بکنند، نمی‌توانند، کار عقب می‌افتد.(2)


از خاندان پیامبر(ص)تقلید کنید


بهترین دخترهای عالم، حضرت زهرا (س) بود. بهترین پسرهای عالم و بهترین دامادها هم، حضرت امیرالمؤمنین (ع)بود. ببینید اینها چگونه ازدواج کردند؟


هزاران جوانِ زیبا و با اصل و نسب و قدرتمند و محبوب، به یک تار موی علی‌بن‌ابیطالب(ع) نمی‌ارزند. هزاران دختر زیبا و بااصل و نسب هم به یک تار موی حضرت زهرا(س) نمی‌ارزند. آنهایی که هم از لحاظ معنوی و الهی آن مقامات را داشتند، هم بزرگان زمان خودشان بودند. ایشان دختر پیامبر(صلی‌الله‌علیه و‌آله )بود. رئیس ‌جامعه اسلامی. حاکم مطلق.

او هم که سردار درجه‌ یک اسلام بود، ببینید چطوری ازدواج کردند؟ چه جور مِهریه‌ کم، چه جور جهیزیّه‌ کم. همه چیز با نام خدا و با یاد او. اینها برای ما الگو هستند. همان زمان هم جاهلانی بودند که مِهریّه‌ دخترانشان بسیار زیاد بود مثلاً هزار شتر. آیا این‌ها از دختر پیامبر بالاتر بودند؟ از آنها تقلید نکنید. از دختر پیامبرتقلید کنید، از امیرالمؤمنین تقلید کنید(3)
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــ
1. خطبه‌ عقد مورخه‌ 19/2/1374
2. خطبه‌ عقد مورخه‌ 22/8/1376
3. خطبه‌ عقد مورخه‌ 17/2/1375
* پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله خامنه‌ای


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :